ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ РУСЕ БЕШЕ ДОМАКИН НА РЕГИОНАЛНА СРЕЩА ЗА ОТЧИТАНЕ НАПРДЪКА ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИНОВАЦИОННАТА СТРАТЕГИЯ ЗА ИНТЕЛИГЕНТНА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ
Днес, 25.06.2019 г., в зала „Св. Георги“ на Областна администрация Русе се проведе Регионална среща за отчитане напредъка по изпълнение на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) по тематична област „Мехатроника и чисти технологии“.
Събитието се организира по инициатива на Министерството на икономиката в тясно сътрудничество и с подкрепата на Областна администрация Русе.
Срещата беше открита от заместник областния управител на област Русе г-н Свилен Иванов.
В обръщението си към участниците Иванов обърна внимание на водещата роля, която заемат науката, високите технологии и иновациите в осигуряването на икономически растеж и устойчиво развитие в съвременния живот. „Областна администрация Русе осъзнава това и работи усилено в посока активизиране на бизнеса и подпомагане на научните среди с навременна информация“, каза още той. Заместник областният управител сподели, че областната политика отдава приоритет на иновациите. В тази връзка, той отбеляза съществения принос за Русе и областта, извлечен след участието му в един от дискусионните панели в рамките на фестивала WEBIT тази година. „Провелата се дискусия, представляваща откровен разговор с успели местни предприемачи в сферата на иновациите, подпомогна да бъдат поставени на дневен ред важни въпроси за развитието на технологичната среда в областта“, допълни Иванов. Заместник областният управител заключи, че работата на администрацията ще продължи с визия област Русе да навакса пропуснатите ползи, като основна цел към момента е изграждане на Регионален иновационен център в града.
Срещата продължи с преглед на актуалните на национално и регионално ниво резултати по изпълнение на стратегията.
На национално ниво за периода 2014 – 2020 г. за развитието на иновациите са предвидени 1 461.3 млн. евро, като към момента активираният финансов ресурс по ИСИС възлиза на 52.6% от индикативния бюджет на ИСИС (при 48.5% през предходната година). Стана известно, че най-много средства са насочени в тематична област Мехатроника и чисти технологии (20.4%), следват Информатика и ИКТ (14.1%), Индустрия за здравословен живот и биотехнологии (11.9%) и Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии (7.5%). Регионалният иновационен фокус и капацитет на Северен централен район е най-силно изразен в област „Мехатроника и чисти технологии”. Броят на подадените проектни предложения в тази тематична област е 40, от тях едва 10 са одобрени за финансиране. Четири от одобрените 10 проектни предложения са на фирми от Русенска област, а именно: Полисан, Приста ойл, Монтюпе и Фрешсофт.
При дефинираните като приоритетни тематични области за Северен централен район се наблюдава активност както следа „Информатика и ИКТ” 34 бр., „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии” 14 бр. и „Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии“ 7 бр.
Полезно е да се отбележи, че актуализация на подобластите в отделните тематични направления по ИСИС е възможна по всяко време при подаване на предложение към Министерството на икономиката. В този смисъл беше подчертана ползата от провеждането на подобни регионални срещи, които са изключително полезни за получаване на обратна връзка от пряко заинтересованите страни.
Наред с това, стана известно, че се обмисля „вграждането“ на Иновационната стратегия за интелигентна специализация“ в бъдещата програма за трансгранично сътрудничество България – Румъния.
В рамките на срещата беше приложено на практика EDP упражнението (Принципа на предприемаческо откритие), посредством което участниците бяха разделени в две фокус групи. Тази препоръка на Европейската комисия спомогна да бъдат откроени срещаните трудности и да бъдат набелязани мерки за преодоляването им.
В резултат на диалога беше взето решение за организиране на втора среща с широко представителство на фирми от региона и екип на Министерството на икономиката. Целта ще бъде да се представят и обсъдят потенциалните възможности по ИСИС.